Freitag, 3. März 2017

Në Radio Liria - Emision special për rapsodin Agim Gashi

Ditën e shtunë më 04. 03. 2017 nga ora 20:30 në Radio Liria do të jepet një emision special kushtuar rapsodit të njohur, poetit dhe veprimtarit të shquar Agim Gashi. Të gjithë ata që e duan, e respektojne dhe e njohin veprimtarinë Agim Gashit dhe që dëshirojnë të kontribojnë në këtë emision, i mirëpresim.

Skype: Radio Liria
Tel. dhe Viber: +43 664 7544 6000
Mund te lidheni edhe pasi të keni hyrë në portalin  http://radioliria.com, duke klikuar mbi logon e Skypes që gjendet në krahun e djathë të portalit apo mbi linkun e shenuar më lartë.

Ju mirëpresim!
Biografia e Agim Gashit

Agim Gashi lindi më 27.07.1954 në fashatin Akllap të Komunës së Lipjanit. Shkollën fillore katër klasëshe e kreu në vendlindje, ndersa katër klasët tjera në Janjevë dhe Sllovi. Akademinë e mësuesisë e kreu në vitin 1973 dhe u punoj si mësues, në fshatin e lindjes dhe mëpastaj në Janjevë. Ndërkohë vazhdoi studimet në gjuhë dhe letërsi.


Meqenëse Agimi në shpirt e kishte këngën dhe muzikën, që nga viti 1973 ishte edhe këngëtar i rregull i RTP-së. Kjo e rrëmben për ta shkëputë nga studimet dhe për të vazhduar shkollimin e zërit tek profesori i njohur Terpkov nga Shkupi, që ishte baritonisti më i njohur i kohës. Në këtë periudhë, Agimi merret me folklorin dhe ishte bashkpuntor i jashtëm i Institutit Albanologjik të Prishtinës, seksioni i etnomuzikologjisë dhe i folklorit. Aty pati rastin të bashkpunoj ngusht me Prof. Anton Çetten, Bahtrir Shehollin, Anton Berishen, Dr. Zekiria Canen, Rexhep Munishin etj. Krahas këngës, Agimi merrej edhe me letërsi. Poezinë e parë Agimi e botoi në moshën dhjetë vjeçare në gazetën „Pionieri“.

Jasht veprimtarive kulturore. Agimi merr pjesë edhe në protestat dhe demonstratat e vititi 1968, 1981, 1989 etj. Kjo bëi që ai nga regjimi komunist të denohet me vite burgim, maltretohet, persekutohet dhe izolohet. Përderisa në fund në janarin e vitit 1994 ai detyrohet të marrë rrugën e mërgimit. Atij më 21 janar 1994 ia vrajnë djalin, Ninelin 17 vjeçar dhe që atëherë nuk i dihet as varri.

Agimi nuk e ndal aktivitetin asnjëherë Përseri merr pjese ne demostrata, ne pajtimin e gjaqeve dhe te gjitha veprimtarite atdhetare te kohës. Ai për ti përjetësuar ngjarjet historike te kombit, shkruante tekste dhe këndonte. Janë të njohura ëngët e tij kushtuar demostratave te vitit 1981, pajtimit të gjaqeve, 2 korrikut, Skënderbeut, Adem Jasharit, Ibrahim Rugovës, Nënës Tereze, Anton Çettës etj. Buçima e këngës së tij jehonte fuqishëm në të gjitha trojet etnike. 


Agim Gashi deri më sot ka kënduar e regjistruaar afër tremijë këngë, ndersa afer treqind i ka për Dëshmoret e Kombit.Librat e botuar:  1. Me grykë pushke këndon Kosova, 
  2. Kohë e pakohë e vendit tim, 
  3. Epoka e nderit
  4. Muzgu i durimitPër Agim Gashin u shkruan dy libra:


  1. "Mos e lësho sharkinë prej dore", përmbledhje poezish për Agim Gashin realizuar nga Sabit Rrustemi, dhe:
  2. "Jo mos ik vëlla Agim Gashi" nga poetja Donika Çela e cila jeton në Itali.Rapsodi ynë i njohur Agim Gashi sot vuan nga kanceri dhe gjendet i shtrirë në spitalin e Acheni dhe në gjwndje të vështirë shëndetesore.
Poezi nga  Agim GashiJETA MBAN EMRIN TËND


(Njeriut që më dhuroi mëlçinë ) 


Akoma jetoj me frikën, 

Dhe bisedoj me ty
Vëlla a motër ishe nuk e di.

Ne mua jeton edhe ti.

Bashkë me endrrat dhe shpresën
Për të ardhmën 

Ti

Jetën deshe
Më shumë nga të gjithë
E dashurisë i dhe shpirt

Jeton në frymen time

Në këngët që po lindin

Jeton në Formulën e Dhembjës

Në Planetin e Dashurisë 

Jeta mban emrin tënd

Dhe lutjen për të nesërmen
KUR BIE SHI


Kur ngryset qielli

Ngryset zemra ime

Kur bie shi

Lotojnë edhe sytë

Sa shpesh

Erret qielli
Dhe bies hi

Bubullimë 

Në shpirtin tim
ATDHEU


Atdheut i fala dashurinë,

Ishte pak

Ia fala lumturinë

aq sa kisha

I fala djalin

Oh…
Te bukurin e babit.

Do ia falë të gjitha 

Veç një varr të ma jap
Dhe një bajrak
Për mbulesë!
VIGANEVE TË POEZISË


Kur na iku Azem Shkreli

Edhe rrezet i ndali dielli, 
U ngrysen fushat e u ngrys mali
Qau zemra e çdo shqiptari.

E poeti Ali Podrimja,

Diamant lotin në sy, 
I shkruen vargjet e me lot i lan
Vargje vaji për mikune tij.

Sot nuk është as Ali Podrimja

Te Azemi ai ka shku, 
Erdhi n´Francë e mori Lumi
Me mik të vjeter me u taku.

E atje në jetë t´amshueshme

Janë ba bashkë shumë poet, 
Kush gënjye
Se poetët kan vetëm një jetë?

30.05.13

Düren 

Keine Kommentare:

Kommentar veröffentlichen