Dienstag, 21. Februar 2017

Poezi nga Sabit Abdyli

Poeti Sabit Abdyli

MUR MBI URË

Në bisht të urës mbetën
Ikën 
U kthyen dhe mbyllën urën me drurë e gurë 
Me lutjet e Evropës hoqën barrikadat
Luajnë teatër
Biçim vazo betoni me lule ngrehen mbi urë 
Hodhën pluhur syve e bënë petulla në ujë 
Me urë e pa urë
Mur mbi urë
Rrejshëm ham - ham bëjnë zhurmë
Sa me lindje sa me perëndim
Sorrë në dy hunj

Janar, 2017
IN MEMORIAM 
PËR SHKRIMTARIN R. KELMENDI

"Letrat prej Ulqini" me Ty takim im i parë 
Aty mësova sa fort fishkëllen fjala shqip
Dhembjen ta zbulova te "Rrëfimi i njeriut me samar"
Me mësimet tua te Verrat e Llukës u morën ngryk 
Gjithë ai nam 
Te opusi yt letrar shijova të bukuren humorin me karar
Saktë e dije kur kositen livadhet dhe kur do të duhej
Të kërcasin e heshtin arm't

Auckland, 12 janar 2017
KROI I FSHATIT

Rrënjësh gërshetuara drurëve mali, 
murmurit i kristaltë uji akullt. 
Në mes vapës në ballë të pikë. 
Barishtet valltare tunden gëzuar, 
parfumojnë rogën e harlisur gjithandej.
Këngë e trishtilave  n' degë,
deh e prek në shpirt!

Dhjetor 2016NËNA RABË

Për dritë të gazishtës
Thurte çorapë
Ngrohte mëngjeset e ftohta
Dhembjen e njomte si lulet
Jetën 
Fjalën 
E qëndiste me ar

Gusht 2016
MËSUAR

Rrëzojnë diktaturën. 
Ngrehin  një të njëjtë me bujë
dhe vazhdojnë jetën si më parë
në diktaturë!

Gusht 2016

BIOGRAFI II

Në krye të herës, fjala e prangosur.
Pranë oxhakut mbrëmjeve,
për toke shtrinim baloza e krajl!
Freski mëngjesi mërdhinte këmbët zbathur.
Me gishta të vegjël,
xhamave të avullt ushtronim bukurshkrim.
Kur vinte korriku
Zinim xixëllonja, i venim në ballë.
Grunajave dielli i buzëqeshur,
cicërima jete, për bukën e bardhë!

Qershor, 2016

BREGUT

Zhurmon vala
Tek përplaset shkëmbit
Shkumëzon shkumën thinjoshe
Bregut ec unë
Pulëbardhat tutje tehu fluturojnë
Njëra ndahet e më ndjek pas
Eja sikur më thotë plot gaz 
Ta shuajmë mallin bashkë
Dhe era luan me flokun tim zbardhur
Rërën e nxehtë nën këmbë
E ndijë por s'më ngroh dot

Korrik, 2016

NJËHERË E MIRË

Yjet zënë me shtëllunga të zeza  resh 
Shtigjesh bjeshkësh më në fund erdh Dielli
Rrëmujë e ngazëllime mëngjesi
Qentë  qençe lehin Diellin
Azdisen në kohë lirie
Poeti vazhdon  rrëfimin për ujkun
Dhe byryten  mëzetërit që  kullosin livadhet
E zëna me tre plisa dheu mbi mezhde
Ende  në kërkim të  armës për të vrarë
Mizat bezdisëse njëherë e mirë  

Korrik, 2016

ATË DITË KUR PO NISESHA USHTAR
(25 gusht 1970)

Nëna nga bunari nxori një kove ujë.
Piva një gërrqe se kështu ishte adet.
Shtrëngim duarsh, përqafime,
doja të mbahem burrë, loti më tradhton.
T’i shpëtosh të keqes, më thanë, sa më pak fjalë!
Me të ligun mos ngul kunja,
dosjet janë të hapura për shqiptarë!
Ne vetëm numra jemi,
mos beso kur të rrahin krahëve!
Në listat: “Të rrezikshëm për shtetin” 
emrat tanë deri më një të sistemuar i kanë! 

Nëntor, 2014
PRURJE KOHE

Shpirtshiturit, çirren podiumeve
Mohojnë vetën
Kanë korruptuar zyrtaret 
Dhe shesin dhjam për mish

Korrik, 2016
KU MBETI

Ku mbet moti kristal 
Oxhakut tymi i shkonte drejt
Qëndisej me ar fjala e jeta plot harmoni
Ku mbeti fjala e thënë në sy
Kohë gjithçka prapa krahëve erdhi
Veshur me pendla të bardha mjellme
Brenda sterrë i zi
Ku mbeti autoritet i prindit 
Shtetit
Shkollës
Familjes
Çiltëri e djalit vajzës
Fjala fjalë
Emrat shqip
Ku

Dhjetor, 2015

ITAKA

Josh gjithçkaje e saj
Shtegtarët me ditë e natë krahëve u japin
Hijeshi e sirenave e tmerr katallanësh nuk i ndal
Rendje mes shkretëtirave e resh
Aromë e vatrës ndjellë e thërret
Në zhgjëndërr e ëndërr shfaqet
Si këngë bilbili në rremb

Qershor, 2016

FJALË E FJALË

Në takime mërgimtarësh. 
Secili ka një mendim. 
Dy. 
Tre. 
Shumë. 
Grijmë ujë në havan. 
Komentojmë libra e tituj gazetash pa i lexuar, 
Gjykojmë problemet madhore të shtetit, pa qenë atje! 
Botën ujdisim, 
Më mirë se perënditë ... 
Shajmë diku të irrituar . 
" Po të ishim ne, do të bëhej më mirë " ! 
Flasim si ekspertë, 
Të shkolluar kushedi nga cila galaktikë. 
Flasim me radhë  pa e dëgjuar sho-shoqin. 
Secili shtyhet  të shkrep, qoftë  edhe një fjalë.

Maj, 2016

NDRYSHIM I MADH

Kam mall, 
dhe  kujtoj motet,
kur brehej hekuri me dhëmb
dhe vdisje për Flamur.
Për të lexuar Fishtën, Konicën, Kadare,
Ernestin, Markezin ..
krijohej radhë.

Maj, 2016

EULEX

Me një të shkelur të syrit
Tanëve në pushtet
Flamurin na dizajnuan 
si deshën vetë
Himnin pa tekst
Na presin rrobat
Herë shkurt herë  gjate
Tamam asnjëherë

Maj, 2016  
MENDËSI 

Bajraktarizmi  mendësi e jonë
Ajka në shpinë të popullit 
Loz lojën kaloras
Mbrapshtitë në rritje
E mbara e mira
Ende larg 

Mars, 2016 
EMIGRANT

Emigrant shkak luftë ngjyrash
Të tillë dikur pati edhe në fshatin tim
Të përndjekur  nga e kuqja
Shtigjeve pafund në rrugëtim
Përtej oqeaneve mbërrin
I gjeta të plakur buzën shkrumb
Unë emigranti muhaxhir. 
Në prag shekulli njëzetenjë 
Dëgjuar keni nga gjyshërit 
Për plagën e vjetër emigrant politik
Karvan në ecje lodhur 
Me kujtimet plumb mbi kurriz

Mars, 2016
TESHTITJE KOHE

Gjithçkaje i doli boja 
Karriget u përlloçën si është më keq
 Filiza të së resë në ketë palcë acari të vijnë
Të ngjallin shpresat e humbura nga lakmitë
Të kapërcejmë inatet vetën 
Dhe jugë e bardhë të fryjë

Mars, 2016
VENDÇE

Ecje mbi ferra  e shkurre nëpër mote
Për jetën e bardhë
Për diell më shumë
Dhe dalin nëngurët 
Vjelin  frutat e pemëve
Kafshojnë diellin  pamëshirë 

Mars, 2016
KËNGË E PARË

Këngë  zemre
Buqetë 
Ëmbëlsi  
Panel në dorë të piktorit 
Gëzim
Mall 
Gur në qafë
Djep ëndrrash 
ATDHEU germa e parë

Auckland, mars 2016
SHTERPËRI  E GJELAVE

Gjelat kryengritës të mëngjeseve
I dehu fitorja
Nga pangopësia vetëlavdërimet
U ngjirën   
Për të qëndruar majë mullari
U qullën e qullën si është më zi

Shkurt, 2016
MBASE

Donzhuanët  kolonizuan shën Valentinin
Për të treguar besnikëri
Përmes dhuratave e luleve
Blerë dashuri
Mashtruar e fshehur kurvëritë

Shkurt, 2016
GJUHA SHQIPE

Në Gadishullin Ilirik
Në krye të motit
Farë e fjalë e parë
Këngë zogjsh
Rreze
Dritë e ylbertë
Rrënjë
Shqip e bërë ugar 
Nga trung i saj në shekuj
Lindën e u rritën edhe tjera gjuhë

Shkurt, 2016

Keine Kommentare:

Kommentar veröffentlichen